Wszystkich Świętych
Na fotografii cmentarz parafialny w Pasztowej Woli.
Stała oferta usługowa : Czytelnia Wypożyczalnia Czytelnia internetowa: 2 stanowiska komputerowe, dwie drukarki Bezpłatny dostęp do Internetu Xero czarno białe i kolorowe Skaner, Fax
Nie ma jak w naszym "Ogrodzie przygód i opowieści". Wyrosły takie oto dyniobuźki.
Dynie wesołe buźki mają
i do biblioteki zapraszają.
X jubileuszowe wydanie ogólnopolskiej Nocy Bibliotek, które odbyło się w Filia Biblioteczna w Pasztowej Woli - Biblioteka "Pod Złotym Naparstkiem" za nami.
Uczniowie biorący udział w wydarzeniu uczestniczyli w warsztatach: tworzenia kosmetyków naturalnych, prowadzonych przez Małgorzatę Wodecką – Pracownia Kosmetyków. Każdy uczestnik przygotował dla siebie piankę do mycia rąk.
Kolejne warsztaty to "Moc opowieści. Storytelling" prowadzonych przez Barbarę Mazurkiewicz-Białęcką z Fundacji Nova Perspektywa. Dodatkową atrakcją było testowanie gry „Językowy obraz świata” podarowanej przez w/w Fundację, za którą bardzo dziękujemy.
Uczestnicy także wzięli udział w grze „Paszukajka”, obejrzeli film „Mój brat ściga dinozaury”.
Smakowitym przerywnikiem była kolacja i ognisko przygotowane przez Grupę Nieformalną „Wolanki” - Panie Marzenę, Magdalenę, Bożenę i Alicję.
Natomiast dorośli dodatkowo uczestniczyli w warsztatach pisania kreatywnej poezji.
Wszystkim uczestnikom i prowadzącym dziękujemy.
3 października 2024 r. podczas 7. Forum Animatorów Kultury Powiatu Lipskiego zorganizowanego przez Gminna i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Rzeczniowie uczestniczyliśmy w spotkaniu wyjazdowym pn. "Dobre praktyki w drodze".
Pierwszym etapem wizyty było spotkanie w Centrum Archiwistyki Społecznej (ul. Rejtana 17, Warszawa). Pracownicy CAS wytłumaczyli nam czym są archiwa społeczne i jak działają, dzieli się wiedzą. Zachęcali do tworzenia archiwum społecznego, aby zachować jak najwięcej świadectw życia społecznego trwale je zabezpieczyć.
Kolejny etap wizyty to objazd studyjny do: Filii Piaseczno, Filii w Zalesiu Górnym, Filii w Bogatkach oraz w Biblioteki Głównej w Piasecznie. Tu dowiedzieliśmy się: jak promować działania kulturalne, jak zdobyć partnerów wydarzeń kulturalnych, jak stworzyć "markę" instytucji. O nowoczesnym image biblioteki opowiedział nam Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Piasecznie Łukasz Załęski oraz bibliotekarze odwiedzanych placówek.
Tak ocenili wyjazd niektórzy uczestnicy:
Pan Kamil - Spotkania wyjazdowe pn. "Dobre praktyki w drodze", które odbyły się 3 października 2024 r. w ramach 7. Forum Animatorów Kultury Powiatu Lipskiego były doskonałą okazją do zdobycia wiedzy i wymiany doświadczeń. Prezentacja w Centrum Archiwistyki Społecznej w Warszawie uświadomiła mi, jak cenne są lokalne inicjatywy, które pomagają zachować świadectwa życia społecznego dla przyszłych pokoleń. Podczas objazdu studyjnego po filiach bibliotek w Piasecznie poznałem praktyczne aspekty prowadzenia instytucji kultury. Każde z tych miejsc zaskoczyło mnie swoim unikalnym podejściem do promocji działań kulturalnych. Wyjazd dostarczył mi nie tylko cennych wskazówek zawodowych w szerokim spektrum kultury, ale także mnóstwo inspiracji do rozwoju osobistego. Dziękuję za możliwość uczestniczenia w tym wydarzeniu.
Pani Krystyna - W rok przed emeryturą upewniam się, że nowe inspiracje, minimalna zmiana w lokalach bibliotek może okazać się małym krokiem do dalszego odwiedzania biblioteki przez różne pokolenia. Inicjatywa, trochę więcej środków od organizatora i da się wprowadzić zmianę spojrzenia tych najmniej przychylnych dla bibliotek odbiorców. To, że ktoś mówi, że nie czyta nie musi oznaczać korzystania z innej oferty biblioteki .